Obsah

Janová Tour 2012

Janová Tour 2012 - O pohár starosty obce

Celé prázdniny čeká Valašsko na vydatný déšť. Ten přišel 1. září, v den, kdy se v Janové konal nultý ročník cyklistického závodu Janová Tour 2012. Nicméně i přes nevlídnost počasí, navíc v den, kdy probíhaly mnohem větší sportovní podniky v okolí, se v Janové sešel dostatečný počet účastníků. Snad největším překvapením byla početná účast dětských sportovců.

S nápadem uspořádat tento cyklistický závod přišel ředitel místní základní a mateřské školy, Michal Lucbauer. Nejen, že s nápadem přišel, ale zajistil veškeré sponzory, kterých byla pěkná řádka, a jejich sponzorské dary byly opravdu nepřehlédnutelné. Vše samozřejmě s pomocí přátel, s pomocí obecního úřadu, jeho zaměstnanců, učitelského sboru, s velmi důležitými pomocnicemi ze školní kuchyně a řady dobrovolníků, občanů obce.

Blížila se desátá hodina, start dětských kategorií Mini Tour I a II. Vrásky z počasí se začaly mizet zároveň s jasnící se oblohou. Stal se malý zázrak – závody dětských kategorií proběhly za slunečného počasí. Poněvadž těch nejmenších závodníků z kategorie Mini Tour I bylo přihlášeno značné množství, byli rozděleni z bezpečnostních důvodů do dvou skupin. Na výsledcích to nic neměnilo, jelo se na čas.

Kategorie cyklistů 5 – 9 let se za halasného povzbuzování a pobíhání rodičů s plnou vervou opřela do pedálů v boji o vavříny v nultém ročníku nového závodu. Čekal je okruh o délce 2 x 200 metrů. Starší kategorie Mini Tour II 10 – 15 let měla před sebou mnohem náročnější trasu závodu – 2 x 2 kilometry. I zde si v boji o vítězství sáhli mnozí na dno svých sil. Nicméně, jak už to na většině dětských závodů bývá, odměněny byly díky sponzorům i ty děti, které nedosáhly na vavříny.

A kdo opravdu zvítězil? V kategorii Mini Tour I se na 3. místě umístil Valdemar Durmon. Na 2. místo dosáhl Dominik Macháč a vítězem se stal Marek Urban. V kategorii Mini Tour II na třetím místě skončil David Lucbauer, druhý byl Matěj Malý a první místo obsadil Jakub Malý.

V pravé poledne byl odstartován hlavní závod dne v kategoriích muži, ženy a štafetové dvojice na počet okruhů. Závodilo se od 12:00 do 14:00 hodin na pětikilometrovém okruhu. Trasa byla náročná sama o sobě, navíc opět začalo pršet a dešťové přeháňky neustaly do konce závodu. Hned v prvním kole došlo k pádu cyklisty a středně těžkému zranění, ale závod pokračoval dál. K pádu došlo dokonce i v prostoru startu a cíle. Ale jak slyšíváme z médií, poté závodníci přizpůsobili rychlost a způsob jízdy povaze a stavu vozovky a závod bez problémů pokračoval.

Poněvadž jeden ze soutěžících mužů závodil v dresu stáje Astana, vypadalo to, že se v Janové jede profesionální závod. Nicméně i tak byla atmosféra úžasná. Závodnice a závodníky hecovali k lepším výkonům synové, dcery, manželky, celé rodinné klany a přítomní diváci. Závodnice Jaroslava Solanská si po dojezdu stěžovala: „Oni mi tvrdili, že je to závod na jedno kolo.“ Nakonec jich zvládla šest a může si být jistá, že ve škole v Janové určitě dostane pro svého zaměstnavatele potvrzení, že ve výkonnostní zkoušce obstála.

Odbila druhá hodina odpolední a ze soupeřů se opět stali přátelé. Maminky objímaly úspěšné dcery, manželky byly pyšné na své partnery a syny a Janová na úspěšně zvládnutý křest ohněm. Po doplnění sil chutným gulášem a zlatavým mokem, přišel čas vyhlášení vítězů. V nultém ročníku závodu Janová Tour 2012 - O pohár starosty se poháry rozdělily takto: V kategorii ženy obsadila 3. místo kvalitním výkonem nadějná juniorka Klára Katrušáková. Druhé místo vybojovala Jaroslava Solanská a vítězné první místo patří Evě Maliňákové. V kategorii mužů vybojoval 3. místo Michal Kořenek, 2. místo patří Michalu Galdovi a vítězství vybojoval Karel Hajdík. V kategorii štafety dosáhla na 3. místo dvojice Michal Ficek, Jaroslav Barvíř, 2. místo obsadili Marek Hrubý a Petr Turpiš a vítěznou dvojicí se stali Dušan Martínek a Jindřich Galetka. Rozsáhlá fotogalerie ze závodů je součástí tohoto článku.

Poděkování za úspěšný podnik patří určitě jeho původci, Michalu Lucbauerovi, Obecnímu úřadu Janová, všem sponzorům a mediálním partnerům, dobrovolným pomocníkům a pořadatelům, bez nichž by se akce určitě v takové kvalitě nemohla uskutečnit. Velké poděkování si zaslouží všichni závodníci, že se vrhli do boje nejen na trati, ale i vůči počasí a samozřejmě divákům tvořícím tu pravou atmosféru závodů. Takže nezbývá než se rozloučit slovy: „Na shledanou na Janová Tour 2013.“

Text a foto: Radomír Dolanský

Vytvořeno: 26. 3. 2018
Poslední aktualizace: 26. 3. 2018 00:28
Autor: Správce Webu