Obsah
Kulturní a přírodní zajímavosti v okolí
Vsetín - Bývalé okresní město, správní a průmyslové středisko Valašska. Původně renesanční zámek, barokně přestavěného v letech 1744-45, tvoří dominantu města. Muzeum s expozicí o životě valašského lidu, příležitostné výstavy. Barokní katolický kostel z druhé poloviny 17. stol., empírový evangelický kostel z roku 1783
Valašské Meziříčí - Druhé největší město bývalého vsetínského okresu připomínané už v roce 1297. Vstupní brána do Moravskoslezských Beskyd s řadou kulturních památek, centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Moderní hvězdárna, gobelinová manufaktura.
Rožnov p. Radhoštěm - Město ležící na úpatí bájné beskydské hory Radhošť a je proslavené především Valašským muzeem v přírodě (skanzen). Toto muzeum lidových dřevěných staveb z valašského regionu tvoří tři lokality: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina.
Radhošť, Pustevny - Známá beskydská hora (1129 m.n.m.) se sochou pohanského boha Radegasta, sousoším Cyrila a Metoděje a dřevěnou kaplí. Z Radhoště pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Nedaleké Pustevny jsou populárním centrem letní i zimní turistiky, soubor dřevěných staveb navržených architektem Dušanem Jurkovičem.
Bystřička - Údolní přehrada (37 ha) s kamennou hrází, vybudovaná v letech 1908 - 1912. Dnes je vyhledávaným střediskem koupání, vodních sportů a turistiky.
Vizovice - Město proslulé zejména Jelínkovou slivovicí a půvabnými figurkami z vizovického těsta. Je zde také >zámek s obrazárnou - Národní kulturní památka. Pro pěší turisty jsou Vizovice východiskem cest do Vizovických vrchů.
Luhačovice - největší lázeňské město na Moravě, leží na úpatí Bílých Karpat. Je známé minerálními prameny, které daly základ lázeňství ve městě
Zlín - Krajské město, centrum jihovýchodní Moravy, významné středisko obuvnického průmyslu (Tomáš Baťa). Město patřilo k prvním příkladům moderního urbanistického pojetí v období mezi světovými válkami.
Nový Hrozenkov - V roubené chalupě z počátku 19. století je památník malíře Antonína Strnadla. Výborné podmínky pro letní i zimní turistiku, zejména na hřebenech Javorníků (Portáš, Kohútka). Koupání v přírodním koupališti.
Karolinka - Nejmladší město vsetínského okresu, sklářská tradice od roku 1862. V údolí Raťkov výjimečně zachovalý celek 21 objektů dřevěné lidové architektury. Nedaleko přehrada Stanovnice, zásobující pitnou vodou široké okolí.
Velké Karlovice - Známá valašská obec rozkládající se v několika horských údolích. K nevýznamnějším památkám patří dřevěný farní kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754 a bývalý kupecký dům, ve kterém je dnes Karlovské muzeum. V interiéru je jednak stálá expozice ze života valašského lidu, jednak výstavní síň a galerie. V okolí obce jsou výborné podmínky pro rekreaci, letní i zimní turistiku. Lyžařské areály Soláň a Kasárna.
Pulčinské skály - Rozsáhlý pískovcový skalní útvar, na jehož vrcholu stával hrad, pobořený v 17. století. Romantické prostředí je oblíbeno turisty, samotné skály byly roku 1989 prohlášeny za Národní přírodní rezervaci.
Čertovy skály - Jedinečná bizarní pískovcová skalní stěna na okraji obce Lidečko, ke které se váže lidová pověst o sázce mlynáře s čertem. Tato přírodní památka je vyhledávána horolezci. V těsné blízkosti motel.
Troják, Tesák - Turistická a lyžařská střediska v Hostýnských vrších, ležící v nadmořské výšce kolem 650 - 680 m. Příjemné prostředí pro pěší turistiku.
Svatý Hostýn - Barokní bazilika Panny Marie z roku 1748, významné moravské poutní místo. Křížová cesta s mozaikami, navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Na vrcholu (736 m.n.m.) jsou patrny zbytky keltského hradiště. Z Hostýna pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Nedaleko leží obec Rusava , založená ve 2. polovině 17. století násilným přestěhováním odbojných Valachů.
Beskydy - leží ve východním cípu Moravy při hranicích s Polskem a Slovenskem. Jsou součástí pásma Vnějších Karpat, které představují složitou horskou soustavu. Střídající se pahorkatiny, vrchoviny a hornatiny tvoří k jihovýchodu otevřený vějíř.